MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w perspektywie 70 lat” – konferencja dla nauczycieli

10-08-2017
„Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w perspektywie 70 lat” – konferencja dla nauczycieli

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

02-08-2017
73 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych blisko 3 tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami 2 sierpnia jest obchodzony jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2017
W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, hołd jego bohaterom i ofiarom – w tym prawie 13 tysiącom mieszkańców stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz, oddał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Punktualnie o godzinie 17.00 – rozpoczynającej powstańcze walki godzinie „W” – złożył on wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I.

Lipcowy numer Miesięcznika „Oś”

21-07-2017
Przede wszystkim zachęcamy Państwa do wycieczki do Krakowa, a to ze względu na to, że w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, do 20 września br. oglądać można wyjątkową wystawę Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz. Przygotowana ona została w 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. To pierwsza tak obszerna prezentacja oryginalnych prac wykonanych w obozie przez więźniów Auschwitz. Szczegóły wewnątrz numeru.

The More I Know the Less I Understand publikacja MCEAH oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej

19-07-2017
The More I Know the Less I Understand to wspólna publikacja Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, która zawiera wybrane eseje studentów, którzy uczestniczyli w trzech edycjach seminarium badawczego „Witnessing Auschwitz – Conflicting Stories and Memories” organizowanego w Miejscu Pamięci Auschwitz.

Przewodniczący chińskiego parlamentu Zhang Dejiang odwiedził Muzeum Auschwitz

15-07-2017
Zhang Dejiang, Przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chińskiej Republiki Ludowej wraz z delegacją odwiedził w sobotę 15 lipca 2017 r. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz.
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    252