MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Co się z nami stało?” – artykuł dyrektora Miejsca Pamięci Auschwitz na 73. rocznicę wyzwolenia w prasie europejskiej

29-01-2018
Z okazji 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz w europejskiej prasie ukazał się artykuł autorstwa dyrektora Muzeum dr. Piotra M. A. Cywińskiego. Tekst opublikowany został jednocześnie, w wydaniu tradycyjnym lub/i online, w następujących gazetach: „Le Soir” (Belgia), „Hospodárské noviny” (Czechy), „Le Monde” (Francja), „El Pais” (Hiszpania), „Haaretz” (Izrael), „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (Niemcy), „Gazeta Wyborcza” (Polska), „Kommiersant” (Rosja), „SME” (Słowacja), „La Liberté” (Szwajcaria), „Népszava” (Węgry), „La Repubblica” (Włochy).

73. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz

27-01-2018
27 stycznia ponad 60 byłych więźniów Auschwitz spotkało się na terenie byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Z zapomnienia powracają nieustannie dawne koszmary. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2017

24-01-2018
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2017 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, jak ważną rolę pełni pamięć o Auschwitz w budowaniu przyszłości wolnej od ideologii nienawiści.

Sesja edukacyjna „Niezwykła kolekcja dokumentów” - zaproszenie

12-01-2018
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje w dniu 26 stycznia 2018r. sesję edukacyjną pt. Niezwykła kolekcja dokumentów.

Na nowo zdefiniować postrzeganie świata. Funkcjonariusze śląskiej i małopolskiej Policji w Miejscu Pamięci Auschwitz.

10-01-2018
Do czego może prowadzić droga pogardy i nienawiści, jak wyglądały mechanizmy zniewolenia i eksterminacji w czasie II wojny światowej, jak ważne jest uwrażliwienie na brak poszanowania ludzkiej godności – to najważniejsze pytania, z którymi zmierzyło się ponad 700 funkcjonariuszy polskiej Policji, którzy w 2017 r. wzięli udział w projekcie „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska”.

Historia drugiej komory gazowej w Birkenau, tzw. białego domku, w nowej publikacji Muzeum

08-01-2018
„Biały domek. Historia zagłady w bunkrze II” to tytuł najnowszej publikacji Muzeum Auschwitz. Autorami książki są historycy z Centrum Badań w Muzeum Igor Bartosik i Łukasz Martyniak.
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    255