Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Romano Prodi w b. KL Auschwitz

21-10-1999
Romano Prodi, szef nowej Komisji Europejskiej, zaczyna swe międzynarodowe podróże od symbolicznej wizyty w obozie Auschwitz-Birkenau. Przewodniczący chce na początku kadencji zaznaczyć swe zainteresowanie kwestiami praw człowieka i ochrony życia ludzkiego.

Międzynarodowa Konferencja w Yad Vashem

15-10-1999
Międzynarodowa konferencja w Yad Vashem na temat Holocaustu i edukacji pt. "The Memory of the Holocaust in the 21st Century. The Challenge for Education". Uczestniczyły: wicedyrektor Krystyna Oleksy jako członek międzynarodowej grupy Task Force oraz Alicja Białecka, która przeprowadziła warsztaty na temat różnych aspektów pracy pedagogicznej w miejscach pamięci.

Pieniądze od Grand Circle Foundation wspomogą Muzeum

13-10-1999
Fundacja Grand Circle Foundation z Bostonu, USA, przekazała na ręce dyrekcji muzeum czek na sumę 73,000 dolarów. Pieniądze przeznaczone są na działalność edukacyjną muzeum. Wydane zostaną na adaptację części pomieszczeń tzw. Aufnahmegebäude.

Muzeum Holokaustu w Buenos Aires

10-10-1999
Przybywają przedstawiciele tworzącego się w Buenos Aires pierwszego na kontynencie południowoamerykańskim muzeum Holocaustu. Oficjalne podpisanie umowy na wypożyczenie części eksponatów, co jest raczej odstępstwem od normy niż regułą. W tym przypadku zdecydowała unikatowość lokalizacji nowego muzeum.

Realizacja ustawy o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady

21-09-1999
Przyjęta w maju tego roku ustawa o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady uporządkowała kwestie związane z ich obszarem, traktowanym teraz jako pomnik. Wyznaczono więc ostatecznie teren zajmowany przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau i strefę ochronną wokół niego.

Muzeum w Internecie

20-09-1999
Muzeum otrzymało "sztywne podłączenie" do Internetu. Prace związane z przyłączeniem do sieci Internetu wkraczają w decydującą fazę. Trwają prace nad witryną WWW, która prezentować będzie historię obozu koncentracyjnego KL Auschwitz oraz funkcjonowanie Miejsca Pamięci i Muzeum.