MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Canadians Remember”

17-10-2014
Pomysłodawcy kampanii „Canadians Remember” chcą zachęcić obywateli Kanady do finansowego wsparcia konserwacji autentycznych pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Celem akcji jest zebranie co najmniej 2,5 miliona dolarów kanadyjskich, a żeby przyłączyć się do niej wystarczy 1 dolar.

70. rocznica buntu Sonderkommando

08-10-2014
Przy ruinach komory gazowej i krematorium IV na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau 7 października upamiętniono 70. rocznicę buntu więźniów Sonderkommando. Była to grupa robocza, złożona głównie z więźniów żydowskich, których Niemcy zmusili do obsługi komór gazowych, stosów spaleniskowych i krematoriów.

XXVII posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

07-10-2014
Temat zbliżającej się 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, a także kwestia finansowania stworzenia siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Nowej Wystawy Głównej w Miejscu Pamięci, zdominowały obrady Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. XXVII posiedzeniu Rady, które 1 października odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, przewodniczył prof. Władysław Bartoszewski.

Nowe programy zwiedzania Miejsca Pamięci dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych

01-10-2014
Od 1 października 2014 r. uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zwiedzają Miejsce Pamięci Auschwitz zgodnie ze specjalnie opracowanymi programami przygotowanymi przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Wsparcie Watykanu dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

29-09-2014
Watykan jest 31. państwem, które wesprze Fundację Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest zgromadzenie kwoty 120 mln euro na Kapitał Wieczysty, z którego zyski pozwolą na zachowanie zagrożonych upływem czasu pozostałości byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Wrześniowy numer miesięcznika „Oś” m.in. o zbliżającej się 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

26-09-2014
We wrześniowym numerze miesięcznika „Oś” mogą Państwo przeczytać o polsko-niemiecko-rosyjskim projekcie Edukacja na rzecz praw człowieka w miejscach pamięci w kontekście europejskich doświadczeń zbrodni. Bierze w nim udział, poza Miejscami Pamięci Auschwitz i Bergen-Belsen, Muzeum Historii Represji Politycznych Perm-36 z Rosji. Jego istnienie jest obecnie zagrożone. Być może wizyta uczestników projektu latem tego roku była jedną z ostatnich szans zobaczenia wystaw i przestrzeni tego miejsca.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    204