Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dar Fiata dla Miejsca Pamięci

27-01-2017
W dniu 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, Fiat Chrysler Automobiles oraz Gruppo Dirigenti Fiat przekazały dziś Muzeum samochód Fiat Ducato. Będzie on wykorzystywany przez konserwatorów Miejsca Pamięci.

„Czas”. 72. rocznica wyzwolenia Auschwitz.

27-01-2017
27 stycznia ponad 60 byłych więźniów Auschwitz spotkało się na terenie byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Tematem przewodnim rocznicowych obchodów był „Czas”.

Świadectwo z najciemniejszych kart naszej historii. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2016

25-01-2017
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2016 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, iż Auschwitz jest ponadczasowym uniwersalnym ostrzeżeniem dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

Rekordowa frekwencja w Miejscu Pamięci. Styczniowy numer miesięcznika „Oś”

23-01-2017
27 stycznia 2017 r. obchodzić będziemy 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Główna część rocznicowych wydarzeń będzie miała miejsce na terenie Birkenau. Przygotowany zostanie tam specjalny otwarty sektor dla publiczności. Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w obchodach i do wspólnego uczczenia pamięci o ofiarach Auschwitz.

„Archeologia” – wystawa na 72. rocznicę wyzwolenia Auschwitz w Miejscu Pamięci oraz siedzibie UNESCO

23-01-2017
Oryginalne osobiste przedmioty należące do ofiar Auschwitz, odnalezione w 1967 r. podczas prac archeologicznych w rejonie komory gazowej i krematorium III w Birkenau, zostaną po raz pierwszy publicznie pokazane na wystawach w Miejscu Pamięci Auschwitz oraz w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspozycja „Archeologia” została przygotowana z okazji 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, którą obchodzić będziemy 27 stycznia 2017 r.

Poszukujemy dokumentów, zdjęć, listów, pamiętników...

18-01-2017
Dyrektor Muzeum zwrócił się z apelem do niemieckiej i austriackiej opinii publicznej o przekazywanie dokumentów, zdjęć, prywatnych listów, czy jakichkolwiek innych materiałów związanych z załogą SS niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.