MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Greckie odznaczenie dla dyrektora Muzeum

17-07-2014
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński został odznaczony przez prezydenta Grecji Karolosa Papouliasa Krzyżem Oficerskim greckiego Orderu Feniksa.

Listy i pamiątki obozowe przekazane przez córkę byłej więźniarki Auschwitz

14-07-2014
Osobiste pamiątki z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, a także oryginalne listy obozowe byłej więźniarki Kazimiery Gruszczyńskiej trafiły do Zbiorów i Archiwum Muzeum. Dar przekazała jej córka Lucyna Gruszczyńska-Jeleńska.

O historii Auschwitz po angielsku, z szerszej perspektywy. Międzynarodowa Akademia Letnia

10-07-2014
Na przełomie czerwca i lipca uczestnicy m.in. ze Szwecji, Norwegii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Korei i Wielkiej Brytanii wzięli udział w czwartej Międzynarodowej Akademii Letniej, angielskojęzycznym seminarium Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

„Gdyby zabrakło dziesięciu…” – wręczono nagrody wolontariuszom Miejsca Pamięci

03-07-2014
W 67. rocznicę utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wręczono nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. To wyróżnienie dyrektora Muzeum przyznawane wolontariuszom oraz przedstawicielom instytucji od lat wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci.

Autobus w darze dla Muzeum

02-07-2014
Firma Volkswagen AG wraz z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim przekazała Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau autobus. Będzie on bezpłatnie przewozić odwiedzających pomiędzy dwiema częściami byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, które oddalone są od siebie o ponad 2 kilometry.

Nowa analiza początków mordowania w komorach gazowych w obozie Auschwitz-Birkenau

30-06-2014
Początki zagłady Żydów w KL Auschwitz w świetle materiałów źródłowych, nowa polsko-angielska publikacja Muzeum, opowiada — poprzez analizę 74 archiwalnych dokumentów, w większości nigdzie dotąd nie publikowanych — o przygotowaniach do masowego mordowania Żydów w komorach gazowych i o przeobrażaniu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w ośrodek natychmiastowej zagłady. Autorami opracowania są historycy Centrum Badań Muzeum: Igor Bartosik, Łukasz Martyniak oraz Piotr Setkiewicz.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    200