MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Laureaci konkursu literackiego „Co w moim dzisiejszym życiu znaczy Auschwitz?” nagrodzeni

29-05-2013
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie uroczyście ogłoszono wyniki konkursu literackiego „Co w moim dzisiejszym życiu znaczy Auschwitz?” i wręczono nagrody laureatom.

Historyczny pamiętnik trafił do Muzeum

28-05-2013
Pamiętnik wykonany przez więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Dachau i Mauthausen-Gusen, trafił do zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz. W unikalnym, kilkunastostronicowym notatniku znajdują się rysunki przedstawiające sceny obozowe oraz wiersze. Pamiątkę ofiarowała Muzeum mieszkająca w Kalifornii Eleanor Hensel, żona porucznika armii USA Clifforda Hensela, który uczestniczył w wyzwalaniu nazistowskich obozów w Niemczech.

61. numer Miesięcznika „Oś”

27-05-2013
W maju Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz odwiedził Prezydent RP Bronisław Komorowski. Między innymi o tej wizycie piszemy w tym numerze miesięcznika „Oś”.

Nabór na seminarium w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie

27-05-2013
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu rozpoczyna nabór na seminarium Judaizm — Dzieje i Kultura Żydów polskich — Holokaust.

65. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

25-05-2013
65 lat temu, 25 maja 1948 r. stracony został przez władze komunistyczne rotmistrz Witold Pilecki, jeden z twórców konspiracji w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. W rocznicę tego wydarzenia zastępca dyrektora Muzeum Rafał Pióro złożył wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, oddając hołd Witoldowi Pileckiemu w imieniu wszystkich pracowników instytucji.

„Lagerkapelle” — czasowa wystawa poświęcona orkiestrom obozowym

23-05-2013
Wystawę poświęconą orkiestrom funkcjonującym w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz można oglądać w Miejscu Pamięci do 21 czerwca.
1    3  4  5  6  7  8  9  10  11    190