MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Kurs „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich” rozpoczęty

13-11-2013
8 listopada w Miejscu Pamięci Auschwitz odbyła się inauguracja kursu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich”. Bierze w nim udział 49 osób – m.in. studenci, doktoranci, nauczyciele i edukatorzy, a także duszpasterze, katecheci, przewodnicy, pracownicy muzeów i innych instytucji kultury oraz mediów.

Konserwacja obozowej łaźni

06-11-2013
Rozpoczyna się konserwacja reliktów pozostałych po obozowej łaźni. Historyczny obiekt na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz I znajdował się pomiędzy blokami 1 i 2. Dzisiejszy bardzo zły stan zachowania historycznych ruin zadecydował o pilnym ich zabezpieczeniu.

„Auschwitz — pamięć i edukacja w kontekście tożsamości europejskiej”

06-11-2013
„Auschwitz — pamięć i edukacja w kontekście tożsamości europejskiej” — to tytuł tegorocznego seminarium dla edukatorów i nauczycieli z krajów członkowskich Rady Europy, które odbywało się w Krakowie i w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau w dniach 26-31 października 2013 r. Metody nauczania o Holokauście, jak również sytuacja osób niepełnosprawnych w czasach nazizmu to główne zagadnienia omawiane w trakcie szkolenia.

Konserwacja dwóch bloków obozu Auschwitz I zakończona

31-10-2013
  W tym miejscu powinien być film. Jeśli go nie widzisz, sprawdź czy zainstalowałeś wszystkie niezbędne pluginy var s1 = new SWFObject("http://video.auschwitz.org.pl/video/player.swf","ply","512","288","9","#FFFFFF"); s1.addParam("allowfullscreen","true"); s1.addParam("allowscriptaccess","always"); s1.addParam("flashvars","file=http://video.auschwitz.org.pl/video/2013/bloki UE 3 kwartal 2013.flv"); s1.write("container");  Zakończył się trzyletni projekt konserwacji historycznych bloków 2 i 3 byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Jego celem było zabezpieczenie autentyzmu tych rezerwatowych bloków oraz umożliwienie w przyszłości ich udostępnienia odwiedzającym. Spośród wielu obiektów dawnego obozu Auschwitz I wybrane zostały dwa niezwykle cenne murowane bloki więźniarskie, które nie uległy większym przekształceniom po okresie funkcjonowania obozu. Prace objęły kompleksową konserwacje wszystkich zachowanych oryginalnych elementów i...

66. numer Miesięcznika „Oś”. O Centrum Edukacji, prawach człowieka, wolontariuszach i Cafe Oszpicin.

28-10-2013
W październikowym numerze miesięcznika m.in. podsumowujemy 25. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, która zajmowała się przede wszystkim problemami ze stworzeniem siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w budynku tzw. Starego Teatru.

Prezydent Finlandii z wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz

10-10-2013
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö odwiedził 10 października Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Wizyta miała charakter prywatny. Gościa powitał dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński.
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    193