MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dyplomaci z Ameryki Łacińskiej w Miejscu Pamięci

28-06-2013
Blisko 50 osób wzięło udział w seminarium im. Raphaela Lemkina, organizowanym przez Instytut Auschwitz dla Pokoju i Pojednania (AIPR) we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

62. numer Miesięcznika „Oś”

26-06-2013
Po czterech latach przygotowań w czerwcu w obecności byłych więźniów, premiera Izraela oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP uroczyście otwarto nową wystawę pt. „Szoa” w bloku 27 na terenie byłego obozu Auschwitz I. Zdjęcia z tego wydarzenia znaleźć można na okładce i stronie z fotoreportażem, natomiast w środku numeru publikujemy obszerną relację z uroczystości.

Wspomnienia z kobiecej orkiestry obozowej. Nowa publikacja Muzeum.

25-06-2013
„Drogi mojego życia. Wspomnienia skrzypaczki z Birkenau” to tytuł wspomnień Heleny Dunicz Niwińskiej, byłej więźniarki Auschwitz, która przez dwa lata grała w kobiecej orkiestrze w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz II-Birkenau. Najnowsza książka opublikowana przez Muzeum Auschwitz to pierwsza wydana po polsku publikacja poświęcona orkiestrze kobiecej.

Order Świętego Karola dla Piotra M.A. Cywińskiego

21-06-2013
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Świętego Karola, najwyższego odznaczenia państwowego Księstwa Monako.

Piąte posiedzenie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau

19-06-2013
Już 23 kraje wsparły Fundusz Wieczysty tworzony i zarządzany przez Fundację Auschwitz-Birkenau. W sumie deklaracje finansowe wynoszą ok. 100 mln euro, z czego prawie 47 mln to kwota, która znajduje się już na kontach Fundacji. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie po raz piąty obradowała Rada Fundacji. Podczas posiedzenia wybrano dwóch nowych członków Rady: Henryka Wujca i Wojciecha Soczewicę.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska m.in. o nowej wystawie głównej Muzeum

18-06-2013
Scenariusz przyszłej wystawy głównej w Miejscu Pamięci Auschwitz był wiodącym tematem obrad Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Dwudniowemu posiedzeniu w Oświęcimiu w dniach 17-18 czerwca przewodniczył prof. Władysław Bartoszewski. Podczas Rady odbyła się również uroczystość wręczenia odznaczeń pracownikom Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    188