Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

11. posiedzenie Komitetu Międzynarodowego Fundacji Auschwitz-Birkenau

02-11-2021
27 października, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, odbyło się 11. posiedzenie Komitetu Międzynarodowego Fundacji Auschwitz-Birkenau, na którym spotkali się przedstawiciele państw-darczyńców wspierających Kapitał Wieczysty Fundacji.

80. rocznica deportacji jeńców sowieckich do Auschwitz

29-10-2021
Sesja edukacyjna poświęcona losowi sowieckich jeńców wojennych w czasie II wojny światowej - m.in. w obozie Auschwitz, publikacja lekcji internetowa o historii obozu w języku rosyjskim, a także upamiętnienie sowieckich jeńców przy pomniku na terenie byłego obozu Auschwitz - to wydarzenia związane w obchodzoną w październiku 80. rocznicy deportacji jeńców sowieckich do Auschwitz.

Dr Piotr M. A. Cywiński przewodniczącym rady Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow

26-10-2021
W Krakowie odbyło się pierwsze posiedzenie rady Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow. Przewodniczącym rady został wybrany dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Konserwacja drewnianych baraków mieszkalnego i sanitarnego na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau

25-10-2021
W ramach projektu konserwacji baraków drewnianych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz II-Birkenau, zakończyły się prace przy baraku mieszkalnym oznaczonym numerem 14 położonym na odcinku męskiej kwarantanny (BIIa). Kolejnym etapem projektu jest konserwacja znajdującego się tam drewnianego baraku sanitarnego. Prace finansowane są ze środków przekazanych przez Fundację Auschwitz-Birkenau.

Nowa włoskojęzyczna publikacja Muzeum Auschwitz zaprezentowana na turyńskim Salonie Książki

22-10-2021
„Gli italiani ad Auschwitz (1943-1945). Deportazioni, «Soluzione finale», lavoro forzato. Un mosaico di vittime” to tytuł wydanej przez Muzeum Auschwitz książki w języku włoskim autorstwa Laury Fontany. Jej prezentacja odbyła się podczas odbywających się w Turynie w dniach 14-18 października Międzynarodowych Targów Książki. Podczas spotkania autorka opowiedziała o kilkuletniej pracy nad książką i podzieliła się refleksjami na temat opracowanego przez siebie tematu, jak również na temat konieczności edukowania historycznego młodzieży.

„Antysemityzm i przestępstwa z nienawiści” – szkolenie dla sędziów i prokuratorów UE

19-10-2021
„Antysemityzm i przestępstwa z nienawiści” - to tytuł szkolenia dla 33 sędziów i prokuratorów z państw członkowskich Unii Europejskiej, które 7 października 2021 r. odbyło się w Miejscu Pamięci Auschwitz. Szkolenie organizowane było w ramach działalności szkoleniowej Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN), a organizacja wydarzenia była możliwa dzięki współpracy Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.