Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

LEDERFABRIK - Dyskoteka w Auschwitz? – Oświadczenie

05-11-1999
Media interesują się sprawą Lederfabrik. Miejsce, gdzie w czasie wojny mieściła się garbarnia, gdzie m.in. składowano włosy ludzi zamordowanych w komorach gazowych ma stać się obecnie dyskoteką. Przeciwko takiemu wykorzystaniu obiektu zaprotestowała Fundacja na rzecz mieszczącego się obok Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Starosta oświęcimski podtrzymał swą poprzednią pozytywną opinię. Jego zdania nie popiera prezydent miasta, twierdząc, iż nie jest to zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego miasta.

Romano Prodi w b. KL Auschwitz

21-10-1999
Romano Prodi, szef nowej Komisji Europejskiej, zaczyna swe międzynarodowe podróże od symbolicznej wizyty w obozie Auschwitz-Birkenau. Przewodniczący chce na początku kadencji zaznaczyć swe zainteresowanie kwestiami praw człowieka i ochrony życia ludzkiego.

Międzynarodowa Konferencja w Yad Vashem

15-10-1999
Międzynarodowa konferencja w Yad Vashem na temat Holocaustu i edukacji pt. "The Memory of the Holocaust in the 21st Century. The Challenge for Education". Uczestniczyły: wicedyrektor Krystyna Oleksy jako członek międzynarodowej grupy Task Force oraz Alicja Białecka, która przeprowadziła warsztaty na temat różnych aspektów pracy pedagogicznej w miejscach pamięci.

Pieniądze od Grand Circle Foundation wspomogą Muzeum

13-10-1999
Fundacja Grand Circle Foundation z Bostonu, USA, przekazała na ręce dyrekcji muzeum czek na sumę 73,000 dolarów. Pieniądze przeznaczone są na działalność edukacyjną muzeum. Wydane zostaną na adaptację części pomieszczeń tzw. Aufnahmegebäude.

Muzeum Holokaustu w Buenos Aires

10-10-1999
Przybywają przedstawiciele tworzącego się w Buenos Aires pierwszego na kontynencie południowoamerykańskim muzeum Holocaustu. Oficjalne podpisanie umowy na wypożyczenie części eksponatów, co jest raczej odstępstwem od normy niż regułą. W tym przypadku zdecydowała unikatowość lokalizacji nowego muzeum.

Realizacja ustawy o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady

21-09-1999
Przyjęta w maju tego roku ustawa o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady uporządkowała kwestie związane z ich obszarem, traktowanym teraz jako pomnik. Wyznaczono więc ostatecznie teren zajmowany przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau i strefę ochronną wokół niego.