MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

30 lat zaangażowania koncernu Volkswagen AG w Miejscu Pamięci Auschwitz

ps
30-11-2017

Z okazji 30-lecia współpracy między Muzeum Auschwitz, koncernem Volkswagen AG i Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, w Berlinie otwarto wystawę "Eine deutliche Spur" (Wyraźny ślad).

 

Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach

W uroczystej inauguracji ekspozycji 29 listopada 2017 r. wzięli udział m.in. Sigmar Gabriel, wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Niemiec, prezes firmy Volkswagen Matthias Müller, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk, przedstawiciele Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży oraz młodzież ze szkół zawodowych Volkswagena.

Oprócz zdjęć historycznych wystawa ukazuje młodzież z Niemiec i Polski podczas pomocy w pracach konserwatorskich na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau oraz podczas spotkań ze świadkami historii – byłymi więźniami obozu Auschwitz.

– Jako społeczeństwo, ale także jako przedsiębiorstwo musimy poważnie podejść do naszej odpowiedzialności za demokrację i wolność. Mówię to w czasie, gdy populizm i myślenie nacjonalistyczne narusza fundament zjednoczonej Europy. W przyszłości Volkswagen nadal będzie chciał pomagać w zachowaniu pamięci i będzie kontynuował swoją pracę w Muzeum razem w Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim – powiedział Matthias Müller.

– Dziś my, ocalali z Auschwitz, odczuwamy wielką wdzięczność. 30 lat pracy Volkswagena w Miejscu Pamięci to wartość historyczna, która ma znaczenie nie tylko dla polsko-niemieckiego dialogu w trudnych politycznie czasach. Dlatego jesteśmy szczególnie wdzięczni za liczne spotkania i dyskusje z niemieckimi praktykantami i polskimi uczniami szkół zawodowych. Ci młodzi ludzie stali się naszymi ambasadorami. Są oni zaangażowani w międzynarodowe porozumienie, budowanie tolerancji i demokracji. Przenoszą naszą historię w przyszłość. Zachowują oni dla przyszłych pokoleń miejsce, które bardziej niż jakiekolwiek inne świadczy o szaleństwie antysemityzmu i nienawiści rasowej, niezmierzonym ludzkim cierpieniu i masowej zbrodni – powiedział Marian Turski.

W liście do obecnych na uroczystym otwarciu dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński napisał m.in.: "Setki wolontariuszy ze szkół Volkswagena wspierają naszą pracę, wykonując szereg prac w porządkowaniu terenów poobozowych, w utrzymywaniu infrastruktury, w pracowniach konserwatorskich, w przygotowaniu budynków do prac konserwatorskich, w różnych obszarach technicznych naszego Muzeum. Wystarczy powiedzieć, że ponad 20 tysięcy sztuk obuwia ofiar zostało zabezpieczonych przez Waszych podopiecznych w ostatnich latach, a także wiele innych obiektów zostało przygotowanych do prac konserwatorskich. Pobyty te znakomicie łączą pracę wolontariacką z wykładami, oprowadzaniem, refleksją historyczną, co czyni je potężnym narzędziem formacyjnym zapadającym w świadomość Waszych przyszłych pracowników. Sądzę, że w ten sposób wykuwa się prawdziwie mądry i przemyślany etos waszego koncernu, potrafiący w sposób unikatowy na skalę światową przekuwać dramatyczną przeszłość w pozytywne myślenie o przyszłości.”

„W tym obszarze, przez 30 lat, rozwinęła się między nami głęboka współpraca nie mająca chyba analogii w przestrzeni pomiędzy firmami zakorzenionymi w dziejach Trzeciej Rzeszy a jakąkolwiek inną instytucją pamięci o ofiarach. Głęboko wierzę, że efekt tych wysiłków jest równie dobrze postrzegany przez ludzi VW jak i przez nas, muzealników pamięci. A już z całą pewnością, dzień po dniu widzę, jak bardzo służy setkom tysięcy i milionom z całego odwiedzającym tereny poobozowe " - napisał dyrektor Cywiński.

Od 1987 roku w Miejscu Pamięci Auschwitz pomagało ponad 3000 młodych Niemców i Polaków, uczniów szkół zawodowych koncernu Volkswagen. Wspólnie pomagają oni w zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci Auschwitz: usuwają chwasty, pomagają w nakładaniu drutu kolczastego na poobozowe ogrodzenia, wpierają specjalistów Miejsca Pamięci m.in. w procesie konserwacji butów należących do ofiar obozu.

Dzięki partnerstwu z Volkswagenem i Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim możliwa była organizacja wielu ważnych międzynarodowych wydarzeń edukacyjnych, dokonanie remontu sal wykładowych, czy też wydanie kilku ważnych publikacji, w tym zbioru dziesięciu książek ze wspomnieniami ocalałych z Auschwitz przygotowanego na 70-lecie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Samochody transportowe przekazane przez koncern Volkswagen wspierają naszych konserwatorów, a autobusy przewożą setki tysięcy odwiedzających z całego świata pomiędzy byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

Ekspozycja będzie prezentowana w Berlinie do 8 grudnia 2017 r.