Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wystawa prac Haliny Ołomuckiej

25-07-1999
W Neustadt-Glewe otwarta została wystawa dzieł Haliny Olomucki, byłej więźniarki Auschwitz. Prezentowany jest także wydany przez Miejsce Pamięci i Muzeum album pt. "Krzyk", prezentujący wybór jej dzieł. Pani Halina wcześniej wystawiała swe dzieła w Azji, Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Jest to jej pierwsza wystawa w Niemczech. W otwarciu wzięli udział pracownicy muzeum: Dorota Ryszka, Ewa Pasterak i Krystyna Marszałek-Młyńczyk (prezydent Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau).

Z Bretanii do Oświęcimia na rowerze

25-07-1999
Patrick Grisel, który 14 czerwca 1999 wyruszył na rowerze z Bretanii do byłego obozu Auschwitz i pokonał 2200 km, przekazał oficjalnie Muzeum dzieło znanego w Bretanii artysty, Rolanda Wiedera, zatytułowanne "6 mln" (22 z 23 członków rodziny artysty nie powróciło z KL Auschwitz).

Pracownicy Muzeum w Waszyngtonie

17-07-1999
Pracownicy Muzeum wzięli udział w waszyngtońskich warsztatach letnich, organizowanych przez Centrum Badań nad Holokaustem w Waszyngtonie. W jego ramach pracownicy Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau wygłosili wykłady: H. Świebocki "Jak Polacy reagowali na eksterminację więźniów KL Auschwitz", a P. Setkiewicz "Nazistowska polityka eksterminacyjna wobec narodu polskiego w czasie II wojny światowej".

Szewach Weiss odwiedził Muzeum

15-07-1999
Były przewodniczący Knesetu Szewach Weiss, spotkał się z pracownikami merytorycznymi Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Interesowały go zmiany, które zaszły w muzeum od 1995 roku.

Konferencja poświęcona problematyce pracy przymusowej

12-07-1999
Prof. dr Wacław Długoborski uczestniczył w sesji naukowej poświęconej problematyce pracy przymusowej w III Rzeszy i odszkodowań dla jej ofiar, zorganizowanej na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci Buchenwald k. Weimaru przez eksperta rządu RFN ds. tychże odszkodowań prof. Lutza z Uniwersytetu im. Fr. Schillera w Jenie. Prof. Długoborski prowadził obrady sekcji I. sesji, poświęconej definicji pracy przymusowej i rodzajom tej pracy.

"Maja" ponownie w sądzie

20-06-1999
Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej wznowił we wtorek postępowanie w sprawie Spółki Maja SA, generalnego inwestora centrum handlowego nieopodal KL Auschwitz, przeciwko Skarbowi Państwa. Proces wznowiono po ponad roku przerwy.