Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Pierwsza w Polsce sprawa o kłamstwo oświęcimskie umorzona

13-12-1999
Sąd Rejonowy w Opolu umorzył sprawę dr. Dariusza Ratajczaka z Uniwersytetu Opolskiego, oskarżonego o "kłamstwo oświęcimskie", czyli o to, że w swojej książce Tematy niebezpieczne negował ludobójstwo w obozach zagłady w Auschwitz i Majdanku.

Prace artystyczne więźnia KL Auschwitz z Goleszowa

12-12-1999
W Goleszowie, na ścianach jednego z budynków, gdzie w czasie II wojny światowej mieścił się jeden z podobozów KL Auschwitz, znajduje się pięć dzieł, wykonanych węglem. Ich autorem jest Żyd francuski Jean Bartichand, deportowany do Auschwitz z Drancy. Ponieważ nie jest pewny los budynku, w którym się mieszczą, muzeum postanowiło zlecić specjalistycznej firmie z Krakowa zdjęcie tych dzieł ze ścian. Malowidła, po poddaniu ich pracom konserwatorskim, umieszczone zostaną w dziale zbiorów muzeum.

Konferencja w Norymberdze

17-11-1999
W Norymberdze odbyła się międzynarodowa konferencja: "Jak przekazywać historię o III Rzeszy w 21. wieku?". Została zorganizowana przez German American Institute/America House oraz przez muzea Norymbergi. Jednym z uczestników była Krystyna Oleksy, wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Poparcie Sejmiku Małopolskiego dla Muzeum

15-11-1999
Sejmik Małopolski poparł działania Muzeum mające na celu zachowanie integralności zbiorów Muzeum i nie wydawania akwarel Diny Gottliebowej wykonanych przez nią w obozie na polecenie dra Mengele.

Seminarium wyjazdowe

15-11-1999
Odbyło się seminarium wyjazdowe dla nauczycieli humanistów w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie poświęcone historii Żydów i tragedii Holocaustu. Wśród uczestników znaleźli się między innymi absolwenci studiów podyplomowych organizowanych przez Centrum Edukacyjne Muzeum i Akademię Pedagogiczną z Krakowa, pedagodzy współpracujący z Muzeami Pamięci, twórcy autorskich programów nauczania poświęconych historii Żydów w Polsce i drugiej wojny światowej oraz pracownicy Muzeum - opiekunowie grupy, łącznie 31 osób.

Trwają prace nad restauracją synagogi

08-11-1999
8 listopada 1999 roku odbyło się w Oświęcimiu wmurowanie kamienia węgielnego odbudowującej się synagogi. W ceremonii udział wzięli przedstawiciele rządu polskiego i amerykańskiego, biskup diecezji bielsko-żywieckiej i inni zaproszeni goście zaproszeni przez inicjatora prac - nowojorską Auschwitz Jewish Center Foundation.