Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

55. rocznica wyzwolenia

27-01-2000
W dniach 26 i 27 stycznia 2000 r. odbyły się uroczystości związane z 55. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcimia.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska

20-01-2000
Premier Jerzy Buzek powołał Międzynarodową Radę Oświęcimską. Na jej przewodniczącego premier powołał senatora Władysława Bartoszewskiego. Premier powiedział, że działalność rady "ważna jest ze względu na naszą pamięć narodową i pamięć o wielkich zbrodniach i wydarzeniach jakie miały miejsce w XX wieku".

Świtoń znieważał

12-01-2000
Sąd Rejonowy w Oświęcimiu uznał Kazimierza Świtonia za winnego znieważenia Sejmu. O Świtoniu głośno było w 1999 roku w związku ze sprawą stawiania krzyży na tzw. żwirowisku.

Muzeum w Internecie

10-01-2000
Uruchomiona została strona internetowej muzeum w wersji polskiej. Na blisko dwustu stronach prezentowana jest historia byłego obozu śmierci i obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, struktura muzeum i jego działalność związana z upamiętnieniem. Trwają prace nad przygotowaniem wersji angielskiej.

Konkurs na plakat

10-01-2000
W związku ze zbliżającą się 55 rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zorganizowało dla uczniów liceów plastycznych z terenu całej Polski konkurs na plakat "Pamięć Auschwitz".

Konserwacja poobozowego ogrodzenia

02-01-2000
W roku 2000, zgodnie z zawartą w grudniu ub.r. umową pomiędzy krajem związkowym Dolna Saksonia, reprezentującym landy niemieckie a Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau rozpoczęta zostanie realizacja prac związanych z konserwacją ogrodzenie na terenie b. obozu KL Auschwitz (Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau).