W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
Do Oświęcimia przybyli uczestnicy konferencji "The Legacy of the Holocaust - Children and the Holocaust" zorganizowanej przez Instytut Filologii Angielskiej UJ we współpracy z amerykańskimi uczelniami wyższymi w dniach 24.-27 maja w Krakowie.
Podczas trzeciego spotkania Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które odbyło się w Muzeum na Majdanku, omawiano m.in. sytuację prawną żwirowiska obok Muzeum, inwestycję spółki "Maja" oraz dalsze losy garbarni po niedawnej decyzji wojewody małopolskiego, dotyczącej likwidacji, istniejącej tam dyskoteki.
Dziesiąty Marsz Żywych odbył się tradycyjnie w Jom Ha-Shoa - Dzień Pamięci Ofiar Zagłady, przypadający w tym roku w czwartek 19 kwietnia 2001 r. Wzięła w nim udział, jak co roku, młodzież żydowska z całego świata, szczególnie z Izraela, USA, Kanady i krajów europejskich.
Na terenie byłego obozu Birkenau odbyła się uroczystość udostępnienia do zwiedzania budynku tzw. centralnej Sauny oraz otwarcia w nim stałej wystawy rodzinnych fotografii deportowanych do KL Auschwitz Żydów.
Wojewoda małopolski cofnął wczoraj pozwolenie na budowę i użytkowanie dyskoteki, urządzonej w sierpniu ubiegłego roku na terenie dawnej garbarni w Oświęcimiu, gdzie podczas wojny pracowali, byli męczeni i katowani więźniowie hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau (opinia Muzeum z 2000 roku).
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).