Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Konferencja w Norymberdze

17-11-1999
W Norymberdze odbyła się międzynarodowa konferencja: "Jak przekazywać historię o III Rzeszy w 21. wieku?". Została zorganizowana przez German American Institute/America House oraz przez muzea Norymbergi. Jednym z uczestników była Krystyna Oleksy, wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Poparcie Sejmiku Małopolskiego dla Muzeum

15-11-1999
Sejmik Małopolski poparł działania Muzeum mające na celu zachowanie integralności zbiorów Muzeum i nie wydawania akwarel Diny Gottliebowej wykonanych przez nią w obozie na polecenie dra Mengele.

Seminarium wyjazdowe

15-11-1999
Odbyło się seminarium wyjazdowe dla nauczycieli humanistów w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie poświęcone historii Żydów i tragedii Holocaustu. Wśród uczestników znaleźli się między innymi absolwenci studiów podyplomowych organizowanych przez Centrum Edukacyjne Muzeum i Akademię Pedagogiczną z Krakowa, pedagodzy współpracujący z Muzeami Pamięci, twórcy autorskich programów nauczania poświęconych historii Żydów w Polsce i drugiej wojny światowej oraz pracownicy Muzeum - opiekunowie grupy, łącznie 31 osób.

Trwają prace nad restauracją synagogi

08-11-1999
8 listopada 1999 roku odbyło się w Oświęcimiu wmurowanie kamienia węgielnego odbudowującej się synagogi. W ceremonii udział wzięli przedstawiciele rządu polskiego i amerykańskiego, biskup diecezji bielsko-żywieckiej i inni zaproszeni goście zaproszeni przez inicjatora prac - nowojorską Auschwitz Jewish Center Foundation.

LEDERFABRIK - Dyskoteka w Auschwitz? – Oświadczenie

05-11-1999
Media interesują się sprawą Lederfabrik. Miejsce, gdzie w czasie wojny mieściła się garbarnia, gdzie m.in. składowano włosy ludzi zamordowanych w komorach gazowych ma stać się obecnie dyskoteką. Przeciwko takiemu wykorzystaniu obiektu zaprotestowała Fundacja na rzecz mieszczącego się obok Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Starosta oświęcimski podtrzymał swą poprzednią pozytywną opinię. Jego zdania nie popiera prezydent miasta, twierdząc, iż nie jest to zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego miasta.

Romano Prodi w b. KL Auschwitz

21-10-1999
Romano Prodi, szef nowej Komisji Europejskiej, zaczyna swe międzynarodowe podróże od symbolicznej wizyty w obozie Auschwitz-Birkenau. Przewodniczący chce na początku kadencji zaznaczyć swe zainteresowanie kwestiami praw człowieka i ochrony życia ludzkiego.