Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Świtoń znieważał

12-01-2000
Sąd Rejonowy w Oświęcimiu uznał Kazimierza Świtonia za winnego znieważenia Sejmu. O Świtoniu głośno było w 1999 roku w związku ze sprawą stawiania krzyży na tzw. żwirowisku.

Muzeum w Internecie

10-01-2000
Uruchomiona została strona internetowej muzeum w wersji polskiej. Na blisko dwustu stronach prezentowana jest historia byłego obozu śmierci i obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, struktura muzeum i jego działalność związana z upamiętnieniem. Trwają prace nad przygotowaniem wersji angielskiej.

Konkurs na plakat

10-01-2000
W związku ze zbliżającą się 55 rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zorganizowało dla uczniów liceów plastycznych z terenu całej Polski konkurs na plakat "Pamięć Auschwitz".

Konserwacja poobozowego ogrodzenia

02-01-2000
W roku 2000, zgodnie z zawartą w grudniu ub.r. umową pomiędzy krajem związkowym Dolna Saksonia, reprezentującym landy niemieckie a Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau rozpoczęta zostanie realizacja prac związanych z konserwacją ogrodzenie na terenie b. obozu KL Auschwitz (Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau).

Pierwsza w Polsce sprawa o kłamstwo oświęcimskie umorzona

13-12-1999
Sąd Rejonowy w Opolu umorzył sprawę dr. Dariusza Ratajczaka z Uniwersytetu Opolskiego, oskarżonego o "kłamstwo oświęcimskie", czyli o to, że w swojej książce Tematy niebezpieczne negował ludobójstwo w obozach zagłady w Auschwitz i Majdanku.

Prace artystyczne więźnia KL Auschwitz z Goleszowa

12-12-1999
W Goleszowie, na ścianach jednego z budynków, gdzie w czasie II wojny światowej mieścił się jeden z podobozów KL Auschwitz, znajduje się pięć dzieł, wykonanych węglem. Ich autorem jest Żyd francuski Jean Bartichand, deportowany do Auschwitz z Drancy. Ponieważ nie jest pewny los budynku, w którym się mieszczą, muzeum postanowiło zlecić specjalistycznej firmie z Krakowa zdjęcie tych dzieł ze ścian. Malowidła, po poddaniu ich pracom konserwatorskim, umieszczone zostaną w dziale zbiorów muzeum.