MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Pierwsza w Polsce i druga w Europie wystawa poświęcona zagładzie Romów

02-08-2001
W nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 naziści "zlikwidowali" w Birkenau tzw. familijny obóz cygański, mordując trzy tysiące pozostałych w nim jeszcze przy życiu Cyganów. Od zimy 1943 do lata 1944 zarejestrowano w nim blisko 23 tys. Romów z ponad dziesięciu krajów Europy. Zaledwie tysiąc z nich ocalało. W 57. rocznicę tej zbrodni otwarta została w Muzeum (b. Auschwitz I, blok 13 ) stała wystawa, która jest pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce, w pełni dokumentującą zbrodnię popełnioną na Romach. Podobna wystawa od kilku lat istnieje w Centrum Kultury i Dokumentacji Niemieckich Sinti i Romów w Heidelbergu.

Maja powraca

20-07-2001
W sąsiedztwie Muzeum, nieopodal głównego parkingu, rozpoczęły się ponownie prace nad zespołem usługowo-handlowym i parkingiem. Inwestorem jest spółka "Maja", która pierwsze prace na tym terenie rozpoczęła w roku 1996 i pierwotnie zamierzała wybudować tam sklep, jednak po protestach społeczności międzynarodowej prace zostały wstrzymane.

Stowarzyszenie Ofiar Wojny musi opuścić Żwirowisko

17-07-2001
Wojewoda małopolski nakazał Stowarzyszeniu Ofiar Wojny z Bielska-Białej wydanie oświęcimskiego Żwirowiska. Decyzja została opatrzona klauzulą natychmiastowej wykonalności, a podjęto ją na podstawie ustawy z 7 maja 1999 roku o ochronie byłych hitlerowskich obozów zagłady.

Nowy pomnik w Jedwabnem. Przedstawiciele Muzeum na uroczystościach rocznicy mordu Żydów.

15-07-2001
Dyrekcja Muzeum wzięła udział w rocznicowych uroczystościach żałobnych w 60. rocznicę mordu Żydów w Jedwabnem. Prezydent Aleksander Kwaśniewski przeprosił tam Żydów za mord sprzed 60 lat.

Przedstawiciele Yad Vashem z wizytą w Muzeum. Seminarium dla pedagogów.

10-07-2001
Rozpoczęło się kolejne seminarium, zorganizowane przez Muzeum dla edukatorów z izraelskiego Instytutu Pamięci Yad Vashem. Już od kilku lat trwa wymiana grup między tymi dwiema instytucjami. Ma ona na celu wymianę doświadczeń w zakresie nauczania o Holocauście oraz umożliwienie bliższego poznania kraju przez gości.

Przedstawiciele UNESCO w Muzeum i Oświęcimiu

01-07-2001
Z dwudniową wizytą przebywał w Muzeum Peter King, przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Towarzyszyli mu członkowie ICOMOS (International Council of Monuments and Sites - międzynarodowa pozarządowa organizacja odpowiedzialna za ustalanie standardów w środowisku zajmującym się utrzymywaniem miejsc pamięci) oraz przedstawiciele międzynarodowej komisji ekspertów, mającej służyć radą przy rozwiązywaniu problemów związanych ze strefą ochronną Muzeum oraz połączeniem b. obozów Auschwitz i Birkenau pieszym ciągiem.
1    260  261  262  263  264  265  266  267  268    281