Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nagroda Dziedzictwa Europejskiego / Nagroda Europa Nostra dla wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”

10-11-2020
Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przygotowana wspólnie przez hiszpańską firmę Musealia oraz Muzeum Auschwitz otrzymała Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagrody Europa Nostra 2020. To najbardziej prestiżowe europejskie wyróżnienie w zakresie dziedzictwa. Wyróżnienia wręczono na specjalnej ceremonii online 10 listopada 2020 r.

Dyrektor Muzeum Auschwitz wśród 50 najbardziej wpływowych ludzi świata muzeów

04-11-2020
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński - jako jedyna osoba z Europy Środkowej - znalazł się na liście 50 najbardziej wpływowych ludzi świata muzeów przygotowaną przez serwis Blooloop. Jest też jedynym obecną osobą pracującą na polu pamięci o ludobójstwach i zbrodniach przeciwko ludzkości.

Zeszyt byłej więźniarki Bożeny Janiny Zdunek z wierszami obozowymi w Archiwum Miejsca Pamięci

04-11-2020
Oryginalny zeszyt z rękopisami wierszy o tematyce obozowej, który należał do byłej więźniarki obozów Auschwitz i Ravensbrück Bożeny Janiny Zdunek (w obozie Musiewicz), przekazał do Muzeum jej syn, profesor Adam Zdunek.

Miesięcznik Memoria nr 37 (10/2020)

03-11-2020
"Memoria" to internetowy miesięcznik poświęcony historii Auschwitz, Holokaustu oraz pamięci i edukacji na całym świecie. Numer 37 jest już dostępny online.

„Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz” - w listopadzie projekt w trybie zdalnym.

29-10-2020
W listopadzie Muzeum Auschwitz zaprasza do zdalnego udziału w projekcie edukacyjnym „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”, skierowanym do młodzieży 8 klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, jak również nauczycieli, wychowawców i edukatorów.

10. posiedzenie Komitetu Międzynarodowego Fundacji Auschwitz-Birkenau

23-10-2020
Przedstawiciele państw-darczyńców wspierających Kapitał Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau spotkali się 22 października na 10. posiedzeniu Komitetu Międzynarodowego Fundacji. Spotkanie – ze względu na sytuację epidemiczną – odbyło się w trybie zdalnym.