W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przygotowana wspólnie przez hiszpańską firmę Musealia oraz Muzeum Auschwitz otrzymała Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagrody Europa Nostra 2020. To najbardziej prestiżowe europejskie wyróżnienie w zakresie dziedzictwa. Wyróżnienia wręczono na specjalnej ceremonii online 10 listopada 2020 r.
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński - jako jedyna osoba z Europy Środkowej - znalazł się na liście 50 najbardziej wpływowych ludzi świata muzeów przygotowaną przez serwis Blooloop. Jest też jedynym obecną osobą pracującą na polu pamięci o ludobójstwach i zbrodniach przeciwko ludzkości.
Oryginalny zeszyt z rękopisami wierszy o tematyce obozowej, który należał do byłej więźniarki obozów Auschwitz i Ravensbrück Bożeny Janiny Zdunek (w obozie Musiewicz), przekazał do Muzeum jej syn, profesor Adam Zdunek.
"Memoria" to internetowy miesięcznik poświęcony historii Auschwitz, Holokaustu oraz pamięci i edukacji na całym świecie. Numer 37 jest już dostępny online.
W listopadzie Muzeum Auschwitz zaprasza do zdalnego udziału w projekcie edukacyjnym „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”, skierowanym do młodzieży 8 klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, jak również nauczycieli, wychowawców i edukatorów.
Przedstawiciele państw-darczyńców wspierających Kapitał Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau spotkali się 22 października na 10. posiedzeniu Komitetu Międzynarodowego Fundacji. Spotkanie – ze względu na sytuację epidemiczną – odbyło się w trybie zdalnym.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).