Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

78. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

14-08-2019
78 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. W rocznicę tego wydarzenia przy bloku 11, w którym mieściło się obozowe więzienie i w którym zabito zakonnika, odprawiono uroczystą mszę świętą. Nabożeństwu przewodniczył abp. Marek Jędraszewski.

Ponad dwadzieścia milionów złotych na rozbudowę Centrum Obsługi Odwiedzających

13-08-2019
Ważne wsparcie finansowe pomoże w rozbudowie infrastruktury obsługi osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Umowę przekazania 5,5 miliona dolarów na ten cel pomiędzy Muzeum a Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation podpisali w Nowym Jorku dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M. A. Cywiński oraz darczyńcy: Ronald S. Lauder i Joel Citron – w imieniu swoim i żony Ulriki. Środki te pozwolą zrealizować jeden z komplementarnych projektów nowego Centrum Obsługi Odwiedzających.

Seminarium MCEAH dla edukatorów i przewodników z Izraela

12-08-2019
19 izraelskich przewodników i pracowników instytucji, które zajmują się tematyką Zagłady, wzięło udział w seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”, które odbyło się w dniach 28 lipca – 8 sierpnia 2019 r. Jego organizatorem było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

„Wrzesień 1939 r. - perspektywa militarna, społeczna i kulturowa”- konferencja dla nauczycieli

05-08-2019
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zaprasza nauczycieli i edukatorów na konferencję metodyczną pt. „Wrzesień 1939 r. - perspektywa militarna, społeczna i kulturowa”, która odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 1 września 2019 r. w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Nabór na seminarium w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie

05-08-2019
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau ogłasza nabór na seminarium „Judaizm - Dzieje i Kultura Żydów Polskich - Holokaust”. Seminarium przeznaczone jest dla polskich nauczycieli, pedagogów i edukatorów muzealnych.

Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów

02-08-2019
75 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. 2 sierpnia obchodziny jest w Polsce jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. Główne uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau.