Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wyjątkowa kolekcja obrazów byłej więźniarki Edith Hofmann trafiła do Miejsca Pamięci

09-10-2019
Do Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz trafiła wyjątkowa kolekcja 19 obrazów wykonanych po wojnie przez Edith Hofmann, byłą więźniarkę niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

27 stycznia świat wsłucha się w głos ocalałych z Auschwitz.

09-10-2019
27 stycznia 2020 r. obchodzić będziemy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. I choć rocznica, ze względu na wagę symbolu, będzie obchodzona w wielu miejscach na świecie, to główne obchody będą miały miejsce w autentycznym Miejscu Pamięci. To stąd – spod bramy Birkenau – popłynie głos ocalałych: przesłanie dla współczesnego świata.

75. rocznica buntu więźniów Sonderkommando. Obchody upamiętniające oraz czasowa wystawa w Miejscu Pamięci.

07-10-2019
W historycznym budynku sauny, a także przy ruinach komory gazowej i krematorium IV na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, odbyły się obchody 75. rocznicy buntu więźniów Sonderkommando. Była to grupa robocza, złożona głównie z więźniów żydowskich, których Niemcy zmusili do obsługi komór gazowych, stosów spaleniskowych i krematoriów.

Spotkanie łódzkiej młodzieży z byłym więźniem Leonem Weintraubem na 75. rocznicę likwidacji getta Litzmannstadt

04-10-2019
Grupa ponad 200 uczniów i harcerzy z Łodzi wzięła udział w projekcie edukacyjnym upamiętniającym 75. rocznicę deportacji Żydów z getta Litzmannastadt do niemieckiego obozu Auschwitz. Młodzież zwiedziła tereny byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W historycznym budynku sauny, gdzie w czasie istnienia obozu rejestrowano nowoprzybyłych więźniów, odbyło się spotkanie z ocalałym z getta Litzmannstadt i obozu Auschwitz Leonem Weintraubem.

27 stycznia w Auschwitz: ogromna grupa ocalałych na 75. rocznicy wyzwolenia

04-10-2019
Przyszłoroczne obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą prawdopodobnie ostatnią półokrągłą rocznicą, w której weźmie jeszcze udział liczna grupa ocalałych, byłych więźniów Auschwitz. Szacujemy, że w obchodach rocznicowych może wziąć udział nawet ponad 120 ocalałych z Auschwitz.

Nowa perspektywa dla edukacji w Miejscu Pamięci. Zakończono prace adaptacyjne w nowej siedzibie Centrum Edukacji.

03-10-2019
Po kilkunastoletnich staraniach i ponad dwuletnich pracach budowlano-konserwatorskich 3 października oficjalnie zakończono projekt adaptacji historycznego budynku tzw. Starego Teatru na nową siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.