W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
W dniach 26-28 stycznia 2000 roku odbyła się w Sztokholmie międzynarodowa konferencja poświęcona kształceniu, upamiętnianiu i badaniom nad Holokaustem. Konferencję gościł rząd Szwecji. Do udziału zaproszono 45 państw.
Premier Jerzy Buzek powołał Międzynarodową Radę Oświęcimską. Na jej przewodniczącego premier powołał senatora Władysława Bartoszewskiego. Premier powiedział, że działalność rady "ważna jest ze względu na naszą pamięć narodową i pamięć o wielkich zbrodniach i wydarzeniach jakie miały miejsce w XX wieku".
Sąd Rejonowy w Oświęcimiu uznał Kazimierza Świtonia za winnego znieważenia Sejmu. O Świtoniu głośno było w 1999 roku w związku ze sprawą stawiania krzyży na tzw. żwirowisku.
Uruchomiona została strona internetowej muzeum w wersji polskiej. Na blisko dwustu stronach prezentowana jest historia byłego obozu śmierci i obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, struktura muzeum i jego działalność związana z upamiętnieniem. Trwają prace nad przygotowaniem wersji angielskiej.
W związku ze zbliżającą się 55 rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zorganizowało dla uczniów liceów plastycznych z terenu całej Polski konkurs na plakat "Pamięć Auschwitz".
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).