Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Otwarcie Synagogi Chewra Lomdej Misznajot

12-09-2000
12 września została uroczyście otwarta oświęcimska synagoga, należąca przed wojną do towarzystwa Chewra Lomdej Misznajot. Przed trzema laty została przekazana gminie żydowskiej z Bielska-Białej. Środki na jej odnowienie przekazała Auschwitz Jewish Center Fundation, utworzona przez emerytowanego biznesmena z Nowego Jorku, Freda Schwartza.

Dyskoteka w Auschwitz? Oświadczenie przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

23-08-2000
Oświadczenie przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej w sprawie ulokowania dyskoteki na terenie b. garbarni (tzw. Lederfabrik)

Goście z Yad Vashem

20-07-2000
W lipcu Sekcja Obsługi Zwiedzających zorganizowała dwutygodniowe seminarium pt. Świadomość zbiorowa KL Auschwitz w Polsce i w świecie. W kolejnym już seminarium wzięło udział 18 pracowników i historyków z Yad Vashem w Izraelu i 3 osoby z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Nagroda Orfeo Iris - 2000 dla Muzeum. Homoseksualiści w Auschwitz.

17-07-2000
Międzynarodowe Towarzystwo Kulturalne Gejów i Lesbijek (ILGCN) wręczyło Muzeum swą nagrodę Orfeo Iris - 2000. W uzasadnieniu podano m.in. "ku czci tych więźniów homoseksualistów, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym Auschwitz... i za pisemne informacje, podawane przez wasze Muzeum, w których informujecie o fakcie więzienia homoseksualistów w obozach nazistowskich, za umieszczenie przez was na wystawie różowych trójkątów używanych przez nazistów do oznaczania homoseksualistów...".

Zakończenie drugiego cyklu studiów podyplomowych Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust

07-07-2000
W dniu 7 lipca 2000 r. w sali konferencyjnej budynku dyrekcji na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. odbyło się uroczyste zakończenie drugiego cyklu studiów podyplomowych Totalitaryzm - Nazizm - Holokaust. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, wykładowcy, dyrekcja, pracownicy naukowi Muzeum oraz tegoroczni absolwenci. Wykład kończący drugi cykl studiów wygłosił prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński.

Okolicznościowe obchody

14-06-2000
Na terenie byłego obozu odbyły się uroczystości związane z rocznicą skierowania do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie pierwszego transportu 728 polskich więźniów.