Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Batuta Franciszka Nierychło, pierwszego kapelmistrza orkiestry obozowej w Auschwitz w Zbiorach Miejsca Pamięci

24-10-2018
Do Zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau trafił wyjątkowy obiekt – batuta Franciszka Nierychło, który był dyrygentem pierwszej więźniarskiej orkiestry utworzonej na przełomie lat 1940/1941 w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Międzynarodowa konferencja "Archiwizacja cyfrowa danych ofiar nazizmu"

23-10-2018
Ponad 50 ekspertów z 28 instytucji i 15 krajów świata zajmujących się bazami danych ofiar II wojny światowej, spotkało się w dniach 10-12 października, aby rozmawiać o możliwościach współpracy przy tworzeniu cyfrowych narzędzi pozwalających zintensyfikować badania i analizy naukowe dotyczące ofiar ludobójstw z czasów II wojny światowej.

Mosty pokoju w Bolonii

19-10-2018
We włoskiej Bolonii w dniach 14-16 października 2018 r. odbywał się wielki światowy kongres międzyreligijny „Ponto di Pace. Religioni e culture in dialogo” (Mosty pokoju. Religie i kultury w dialogu), organizowany corocznie przez Wspólnotę Sant’Edigio w duchu słynnych, zainicjowanych przez Jana Pawła II międzyreligijnych spotkań w Asyżu. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło kilkaset osób z całego świata, reprezentujących niemalże wszystkie najważniejsze religie i wyznania.

Wyzwania edukacji w autentycznych miejscach pamięci

12-10-2018
Rezultaty trzyletniego projektu „The Future of Auschwitz and the Holocaust Education in Authentic Memorial Sites” realizowanego przez Muzeum Auschwitz oraz Dom Anny Frank w Amsterdamie podsumowano podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Galerii Książki w Oświęcimiu w dniach 10-12 października.

Człowiek nie powinien wychodzić z tego miejsca biernym. Posiedzenie Rady MCEAH.

09-10-2018
Podsumowanie działań prowadzonych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, a także wyzwania edukacji w czasach, gdzie potrzeba reakcji na narastającą falę różnych ideologii nienawiści to niektóre tematy posiedzenia Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz I Holokauście, które 9 października 2018 r. odbyło się w Oświęcimiu.

„75 lat po Aktion Reinhardt – współczesna pamięć o zagładzie Żydów polskich” – teka edukacyjna

27-09-2018
„75 lat po Aktion Reinhardt – współczesna pamięć o zagładzie Żydów Polskich” to tytuł teki edukacyjnej zaprezentowanej podczas konferencji metodycznej dla nauczycieli „Obywatele II Rzeczypospolitej deportowani do KL Auschwitz”, która odbyła się w Miejscu Pamięci w dniach 31 sierpnia – 2 września.