Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nieśmiertelnik członka załogi SS w Zbiorach Miejsca Pamięci

21-06-2021
Nieśmiertelnik należący do jednego z członków załogi SS niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz został przekazany do Miejsca Pamięci Auschwitz. To drugi tego typu przedmiot w Zbiorach Muzeum.

„Auschwitz. Monografia człowieka” Piotra Cywińskiego. Dogłębna próba wczytania się w emocje ludzkie wewnątrz obozu.

17-06-2021
„Auschwitz. Monografia człowieka” to nowa książka autorstwa dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M. A. Cywińskiego. Jest to pierwsza – na skalę światową – tak dogłębna próba wczytania się w emocje ludzkie wewnątrz obozu. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy usiłują zrozumieć, czym był Auschwitz.

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." w Union Station w Kansas City. Luis Ferreiro otrzymał "Światło Pamięci".

15-06-2021
14 czerwca, w dniu 81. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz i specjalnie z tej okazji, w Union Station w amerykańskim Kansas City otwarto wystawę „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.”przygotowaną przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia. Podczas otwarcia ekspozycji dyrektor Musealia Luis Ferreiro otrzymał „Światło Pamięci”, najważniejszą nagrodę Miejsca Pamięci Auschwitz.

81. rocznica deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz – Narodowy Dzień Pamięci

14-06-2021
14 czerwca 1940 r. to data uznawana za początek funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Tego dnia Niemcy deportowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.

Historia pierwszego transportu Polaków do Auschwitz opowiedziana głosami młodego pokolenia

14-06-2021
Uczniowie z całej Polski wzięli udział w specjalnej społecznej akcji Muzeum przygotowanej na 81. rocznicą deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jej efektem jest wersja wideo książki „Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych” autorstwa dyrektora Muzeum dr. Piotra M. A. Cywińskiego.

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." w Kansas City od 14 czerwca 2021 r.

11-06-2021
Kansas City będzie drugim miejscem w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” przygotowana przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia.