Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

81. rocznica deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz – Narodowy Dzień Pamięci

14-06-2021
14 czerwca 1940 r. to data uznawana za początek funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Tego dnia Niemcy deportowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.

Historia pierwszego transportu Polaków do Auschwitz opowiedziana głosami młodego pokolenia

14-06-2021
Uczniowie z całej Polski wzięli udział w specjalnej społecznej akcji Muzeum przygotowanej na 81. rocznicą deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jej efektem jest wersja wideo książki „Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych” autorstwa dyrektora Muzeum dr. Piotra M. A. Cywińskiego.

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." w Kansas City od 14 czerwca 2021 r.

11-06-2021
Kansas City będzie drugim miejscem w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” przygotowana przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia.

„O Auschwitz” – podcast Miejsca Pamięci

09-06-2021
„O Auschwitz” to tytuł cyklu podcastów przygotowywany przez Muzeum. Pierwsze odcinki są już dostępne na stronie internetowej www.auschwitz.org/podkasty. Podcasty są dostępne w językach polskim i angielskim.

Nowa lekcja internetowa o mieszkańcach Oświęcimia w czasie okupacji niemieckiej

08-06-2021
„Mieszkańcy Oświęcimia w okresie okupacji” to nowa lekcja internetowa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jej autorem jest dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz.

Miejsce Pamięci dostępne przez siedem dni w tygodniu od 14 czerwca

07-06-2021
Od 14 czerwca Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie dostępne dla odwiedzających przez siedem dni w tygodniu.