Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Porozumienie o podwojeniu niemieckiego wsparcia dla Fundacji Auschwitz-Birkenau podpisane w Warszawie

16-06-2020
Niemcy podwoiły swoje wsparcie dla Fundacji Auschwitz-Birkenau – z 60 do 120 milionów euro. Środki pochodzić będą z dotacji rządu federalnego i landów niemieckich. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Warszawie minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas oraz prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

O historii pierwszych więźniów obozu. Powstaje nowa wystawa polska w Miejscu Pamięci.

14-06-2020
Nowa wystawa polska w Miejscu Pamięci Auschwitz zostanie sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja, która powstanie w ciągu najbliższych trzech lat, zajmie dwa piętra historycznego bloku 15 w byłym obozie Auschwitz I. Zastąpi ona znajdującą się tam wystawę, która w tej chwili jest najstarszą wystawą narodową prezentowaną w Muzeum.

80. rocznica deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz – Narodowy Dzień Pamięci

14-06-2020
14 czerwca 1940 r. to data uznawana za początek funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Tego dnia Niemcy deportowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.

Dziękujemy za solidarność i ofiarność

13-06-2020
Pragniemy niezwykle podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel z o pomoc finansową w niezwykle trudnym dla Miejsca Pamięci czasie pandemii. Państwa wsparcie pozwoli na kontynuację części projektów edukacyjnych, naukowych, wystawienniczych i wydawniczych.

Nowa lekcja internetowa: Polacy w KL Auschwitz

13-06-2020
„Polacy KL Auschwitz” to nowa lekcja internetowa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jej autorem jest dr Piotr Setkiewicz, szef Centrum Badań Muzeum Auschwitz.

80. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz - 14 czerwca 1940 r.

13-06-2020
80. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.