Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Upamiętniono 79. rocznicę śmierci o. Maksymiliana Kolbego

14-08-2020
79 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznicę tego wydarzenia upamiętniono w Miejscu Pamięci.

Sportowcy z Niemiec z pomocą Miejscu Pamięci

11-08-2020
Apel o wsparcie działalności Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wystosowany publicznie przez dyrektora dr. Piotra M. A. Cywińskiego spotkał się z dużym odzewem w różnych środowiskach. W ostatnich dniach 75 tysięcy Euro, na wsparcie jednego z najważniejszych projektów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście planowanego w przyszłym roku, przeznaczyła Inicjatywa WeKickCorona, którą stworzyli dwaj piłkarze FC Bayern Monachium: Leon Goretzka i Joshua Kimmich.

Zaproszenie na konferencję ”Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii?"

06-08-2020
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zaprasza nauczycieli i edukatorów na konferencję metodyczną pt. Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii?, która odbędzie się on-line, w aplikacji MS Teams, w dniach 29-30 sierpnia 2020.

Delegacja Kościoła Ewangelickiego w Niemczech w Miejscu Pamięci

04-08-2020
Delegacja przedstawicieli Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, na czele z dr. Irmgard Schwaetze oraz biskupem dr. Heinrichem Bedford-Strohmem, zwiedziła Miejsce Pamięci podczas swojej dwudniowej wizyty.

Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. 76. rocznica likwidacji obozu Romów w Auschwitz

02-08-2020
2 sierpnia obchodzony jest w Polsce jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. 76 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. Ze względu na ograniczenia sanitarne, część obchodów została przeniesiona do Internetu. Ofiary upamiętniono także na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau.

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2020
Punktualnie o godzinie 17.00 – rozpoczynającej powstańcze walki w Warszawie godzinie „W” – dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński złożył wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I, oddając tym samym hołd prawie 13 tysiącom mieszkańcom stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz.