Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Bucik i walizka. Ciąg dalszy historii Amosa Steinberga

30-09-2020
W lipcu informowaliśmy o poruszającym znalezisku w jednym z bucików dziecięcych. Natrafiono w nim na ręcznie wykonany napis imienia i nazwiska dziecka, do którego należał - Amosa Steinberga. Podczas dalszych szczegółowych badań w Zbiorach okazało się, iż w Miejscu Pamięci znajduje się walizka, która najprawdopodobniej należała do ojca chłopca. Więcej informacji otrzymaliśmy także od rodziny Amosa.

Posiedzenie Rady Muzeum.

24-09-2020
Sytuacja Muzeum w obliczu pandemii koronawirusa zdominowała posiedzenie Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które odbyło się 23 września 2020 r. w trybie online.

14. Posiedzenie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau

21-09-2020
16 września w Warszawie odbyło się 14. posiedzenie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, której głównym zadaniem jest finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Wyjątkowe doświadczenie edukacyjne - zwiedzanie Miejsca Pamięci i projekty dla polskiej młodzieży szkolnej

16-09-2020
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego Muzeum Auschwitz zaprasza młodzież szkolną do wizyt w Miejscu Pamięci. Oprócz samego zwiedzania z przewodnikiem zachęcamy nauczycieli do uczestnictwa wraz ze swoimi uczniami w projekcie „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”, a także do organizowania pobytów studyjnych w Miejscu Pamięci.

„Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii” - podsumowanie konferencji edukacyjnej online

11-09-2020
„Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii” to tytuł konferencji edukacyjnej zorganizowanej wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne konferencja odbyła się 29 i 30 sierpnia w trybie online.

"Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia" - pierwsza monografia o grupie Aleksandra Ładosia

10-09-2020
„Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia” - to nowa publikacja, która opisuje działania tzw. grupy Ładosia - polskich dyplomatów z czasów wojny, którzy wraz z działaczami organizacji żydowskich próbowali ratować zagrożonych Zagładą Żydów. Ładoś i jego ludzie fałszowali dokumenty latynoamerykańskie, przemycali ludzi przez terytorium Francji Vichy, sprawowali opiekę nad żydowskimi uchodźcami, a w ostatniej fazie wojny wspierali organizacje żydowskie w ich próbach wykupu Żydów z rąk niemieckich nazistów.