MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Światło Pamięci” dla Sary J. Bloomfield - dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie

04-03-2019
Sara Bloomfield, dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, została uhonorowana „Światłem Pamięci” – najwyższą nagrodą Miejsca Pamięci Auschwitz. Wyróżnienie wręczył jej w Waszyngtonie dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

„Romane śperenca – pamięć oraz współczesność europejskich Romów” - nabór do projektu edukacyjnego

04-03-2019
W związku z 75. rocznicą likwidacji tzw. Zigeunerlager w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz II-Birkenau, którą obchodzić będziemy 2 sierpnia, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście ogłasza nabór do II edycji projektu edukacyjnego „Romane śperenca – pamięć oraz współczesność europejskich Romów”.

„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”. Projekt edukacyjny dla młodzieży

19-02-2019
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz zaprasza nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w trzeciej edycji programu edukacyjnego pt. „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”. Program przeznaczony jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych z województw małopolskiego i śląskiego.

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Wiceprezydent USA Mike Pence w Miejscu Pamięci Auschwitz

15-02-2019
Prezydent RP Andrzej Duda oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence wraz z małżonkami odwiedzili 15 lutego Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Podczas zwiedzania byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady towarzyszył im dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński, a także naczelny rabin Polski Michael Schudrich i franciszkanin o. Piotr Cuber, gwardian w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

W Belwederze uroczyście zaprezentowano Archiwum Eissa, świadectwo ratowania Żydów przez polskich dyplomatów w czasie Zagłady.

12-02-2019
Tzw. Archiwum Eissa, jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów, jest już w Polsce. 12 lutego dokumenty uroczyście zaprezentowano w Belwederze w Warszawie w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz ambasadora RP w Szwajcarii Jakuba Kumocha. Wszystkie dokumenty trafią do Muzeum Auschwitz.

Międzynarodowa Konferencja Edukacyjna „Auschwitz – Nigdy więcej! – Czy na pewno?" - 1-4 lipca 2019 r.

11-02-2019
„Auschwitz – Nigdy więcej! – Czy na pewno?" ­– to hasło międzynarodowej konferencji edukacyjnej, która od 1 do 4 lipca 2019 r. odbędzie się w Miejscu Pamięci Auschwitz. Tematyka wykładów i dyskusji dotyczyć będzie edukacji w kontekście przeciwdziałania ludobójstwom i zbrodniom przeciwko ludzkości. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    267