MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Przegląd Lekarski” udostępniony w Internecie

18-10-2017
31 tomów „Przeglądu Lekarskiego – Oświęcim” zostało udostępnionych przez Towarzystwo Lekarskie Krakowskie na stronie internetowej https://www.mp.pl/auschwitz/. Znaleźć tam można wszystkie oryginalne tomy pisma, wybrane artykuły w wersji angielskiej, a także tom z 1962 roku w trzech wersjach językowych (niemieckiej, francuskiej i rosyjskiej). Partnerem projektu jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

„Podziemny schron”. Pierwsza część cyklu dokumentów o ucieczkach z KL Auschwitz dostępna online.

16-10-2017
„Podziemny schron” to pierwszy z cyklu filmów dokumentalnych zrealizowany w ramach cyklu „Ucieczki przez druty” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, którego producentem jest Bartosz Klinik. Seria będzie opowiadać historie uciekinierów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Pierwsza cześć jest on już dostępna na platformie VOD TVP.

Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie - wystawa czasowa

02-10-2017
Wystawę czasową „Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie” poświęconą historii niemieckiego obozu koncentracyjnego Gusen można oglądać w sali wystaw czasowych w bloku 12 byłego obozu Auschwitz I. Ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Ponad 50 tysięcy obserwujących konto Miejsca Pamięci Auschwitz na Twitterze

25-09-2017
Już ponad 50 tysięc osób obserwuje oficjalne konto Muzeum Auschwitz w serwisie Twitter. Dzięki charakterowi tego medium społecznościowego informacje dotyczące historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i pracy Miejsca Pamięci docierają do milionów osób na całym świecie.

Zakończono modernizację magazynów na poobozowe tkaniny

20-09-2017
Prawie 350 obozowych pasiaków, które nosili więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, a także 250 tałesów, ubrania cywilne i ubranka dziecięce należące do ofiar obozu, przede wszystkim deportowanych na zagładę Żydów, zostaną przeniesione do zmodernizowanego magazynu na tkaniny. Projekt finansowany były przez Fundację Auschwitz-Birkenau.

18 obrazów byłego więźnia Sonderkommando w Auschwitz Davida Olère trafiło do Zbiorów Miejsca Pamięci

12-09-2017
18 unikatowych obrazów autorstwa Davida Olère, francuskiego Żyda polskiego pochodzenia, więźnia Auschwitz, członka Sonnderkomando, który w swoich powojennych pracach przedstawił tragedię ludzi mordowanych w komorach gazowych niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, trafiło do Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    251