Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Multibook – przygotowanie do wizyty w Miejscu Pamięci

21-01-2022
Interaktywny multibook przygotowujący do wizyty to propozycja Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście dla młodych ludzi, którzy planują odwiedzić Miejsce Pamięci Auschwitz. Jest on dostępny w dwóch językach: polskim i angielskim.

Lekcje internetowe o sprawcach zbrodni w Auschwitz

14-01-2022
„Załoga SS w KL Auschwitz” oraz „Kobiety w służbie SS” to nowe lekcje internetowe przygotowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Opowiadają one o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w kontekście sprawców i sprawczyń.

563 tysięcy odwiedzających Muzeum w 2021 r.

05-01-2022
W 2021 r. Miejsce Pamięci odwiedziło nieco ponad 563 tysiące osób. W porównaniu z poprzednim rokiem to niewielki wzrost. Pamiętać jednak trzeba, że w okresie przed pandemią COVID-19 Muzeum odwiedzało rocznie ponad dwa miliony osób.

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej nowej wystawy polskiej w Miejscu Pamięci

03-01-2022
Muzeum zawarło umowę na wykonanie dokumentacji projektowej - koncepcji plastycznej, architektoniczno-budowlanej i konserwatorskiej stałej wystawy „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”. Otwarcie ekspozycji planowane jest na 2023 r.

Słownik biograficzny poświęcony losom polskich sędziów i prokuratorów w czterech obozach koncentracyjnych

29-12-2021
„Polscy sędziowie i prokuratorzy w KL Auschwitz, KL Gross-Rosen, KL Lublin i KL Stutthof” to tytuł opracowania autorstwa Jerzego Dębskiego poświęconego sędziom i prokuratorom, którzy podczas II wojny światowej byli więzieni i w przeważającej większości zginęli w czterech dużych niemieckich obozach koncentracyjnych. Książka została wydana przez Muzeum Auschwitz we współpracy z Sądem Apelacyjnym w Krakowie.

Auschwitz: historia, miejsce i ludzie – angielskojęzyczny podręcznik akademicki

22-12-2021
Angielskojęzyczny podręcznik akademicki „Auschwitz: History, Place and People. An Academic Guide to the Camp Complex” to efekt zakończonego właśnie projektu „Witnessing Auschwitz. Living here” realizowanego przez Fundację Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Miejsce Pamięci Auschwitz oraz University of British Columbia z Vancouver.