MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Sesje tematyczne

Jednodniowe sesje edukacyjne organizowane przez MCEAH poświęcone są wybranym zagadnieniom z historii Auschwitz i Holokaustu. Skierowane są do młodzieży, nauczycieli, absolwentów różnych form kształcenia prowadzonych przez MCEAH oraz wszystkich  osób zainteresowanych tematyką.  Podczas sesji swoimi wspomnieniami dzielą się byli więźniowie KL Auschwitz, a wykłady prowadzą eksperci danej tematyki.

Kobiety w KL Auschwitz

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje w dniu 5 kwietnia 2017 r. sesję edukacyjną pt. Kobiety w KL Auschwitz. W 2017 r. mija 75 lat od utworzenia na terenie KL Auschwitz obozu dla kobiet.

Gościem honorowym sesji będzie pani Anita Lasker–Wallfisch, wiolonczelistka, była więźniarka, która podczas pobytu w Auschwitz grała w obozowej orkiestrze. Po wojnie wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuowała karierę muzyczną zarówno solową jak i zespołową. Była współzałożycielką English Chamber Orchestra z siedzibą w Londynie. 

Udział w sesji jest bezpłatny. Program obejmuje 4 godziny dydaktyczne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali wykładowej prosimy o przesłanie zgłoszeń do dnia 31 marca 2017 r. Po tym terminie prosimy o kontakt telefoniczny.

PROGRAM SESJI:

9.00-10.00 – wykład wprowadzający na temat obozu kobiecego, Jadwiga Dąbrowska (PMA-B)

10.00-12.00 – Moje przeżycia obozowe – rozmowa z Anitą Lasker-Wallfisch, byłą więźniarką KL Auschwitz, moderacja: Teresa Wontor –Cichy (PMA-B)

Koordynacja:
dr Maria Martyniak
Tel.: 33 8448005
e-mail: maria.martyniak[at]auschwitz.org

[…] Przybył do obozu pierwszy transport Żydówek zza granicy w liczbie tysiąca osób. Wszystkie były dobrze ubrane, miały w walizkach wiele wartościowych ubrań, pieniędzy, biżuterii, brylantów i żywności. Powiedziano im, że wyjeżdżają na trzy miesiące do obozu pracy i w związku z tym powinny zabrać ze sobą wszystko, co było potrzebne do przetrwania tego czasu. Ponieważ wierzyły obłudnym słowom nazistów, stosownie się zaopatrzyły. Jak nieskończenie wielki szok przeżyły te Żydówki, gdy zorientowały się, w jakiej sytuacji się znalazły.

Wszystkie musiały rozebrać się do naga, ich odzież i inne rzeczy rzucono na jeden stos i później posortowano. Następnie obcięto im włosy. Na koniec musiały się „wykąpać”. Tysiąc kobiet musiało
„wykąpać” się w basenie […], przy czym ani razu nie zmieniono w nim wody. Po „kąpieli” poddano kobiety i dziewczęta badaniu ginekologicznemu w poszukiwaniu ukrytych kosztowności. Podjęły
się tego więźniarki kryminalne, przy czym przyglądali się temu esesmani, wypowiadając nieprzyzwoite uwagi. Nie mając nawet za grosz wyczucia, można ocenić, jak musiały zadziałać te akty
brutalności na niewinne 14-letnie, 18-letnie dziewczęta. Po tej nieludzkiej procedurze odziano więźniarki w ubrania drelichowe i jako obuwie wydano im drewniane chodaki. […]

Fragment wspomnień byłej więźniarki Luise Maurer, APMA-B, Zespół Wspomnienia, t. 66, s. 168-169.

 

Pliki do pobrania

formularz_sesja_05042015.doc
formularz_sesja_05042015.doc
Formularz zgłoszenia na sesję