-
Muzeum
Opiekę nad reliktami poobozowymi sprawuje Muzeum utworzone w 1947 r. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to m.in. zbiory, archiwa oraz ośrodek naukowy, konserwatorski i wydawniczy.
-
Historia
KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.
- Historia - strona główna
- Przed Zagładą
- Auschwitz I
- Auschwitz II
- Auschwitz III
- Podobozy
- Zagłada
- Różne grupy więźniów
- Oznaczenia więźniów
- Los dzieci
- Życie w obozie
- Kary i egzekucje
- Szpitale obozowe
- Eksperymenty
- Ruch oporu
- Informowanie świata
- Ewakuacja
- Wyzwolenie
- Liczba ofiar
- Załoga SS
- Negacjoniści
- Bibliografia
- Galeria fotograficzna
- Kalendarium
-
Zwiedzanie
Autentyczne Miejsce Pamięci to dwie części byłego obozu: Auschwitz i Birkenau. Wizyta z edukatorem pozwoli lepiej zrozumieć to unikatowe miejsce.
-
Edukacja
Nie sposób zrozumieć powojennej Europy i świata bez dogłębnej konfrontacji swojego wyobrażenia o człowieku z pozostałościami Auschwitz.

76. rocznica wyzwolenia Auschwitz w przestrzeni wirtualnej - zapowiedź
27 stycznia obchodzić będziemy 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Obchody odbędą się w przestrzeni internetowej. Głównym motywem będzie los dzieci w Auschwitz.

Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagroda Europa Nostra dla wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”
Wystawa przygotowana wspólnie przez hiszpańską firmę Musealia oraz Muzeum Auschwitz otrzymała Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagrody Europa Nostra 2020. To najbardziej prestiżowe europejskie wyróżnienie w zakresie dziedzictwa.

Wydawnictwa Muzeum Auschwitz dostępne w formie e-booków
Prawie 70 pozycji wydanych przez Muzeum Auschwitz jest już dostępnych w formie e-booków. Wśród nich znalazły się te najbardziej popularne, jak wspomnienia świadków, a także opracowania popularnonaukowe oraz książki edukacyjne.

80. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz.
14 czerwca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Muzeum Auschwitz zdobyło drugą część archiwum dotyczącego Grupy Ładosia
Muzeum pozyskało dokumenty drugiej części tzw. Archiwum Eissa. Wśród nich jest kilkadziesiąt zdjęć Żydów, w tym znanych postaci, którym grupa kierowana przez polskiego Ambasadora w Bernie Aleksandra Ładosia próbowała wystawić dokumenty latynoamerykańskie.

Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau w wirtualnych panoramach
Panoramiczne fotografie pokazują autentyczny teren i obiekty byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Zostały one wzbogacone o historyczne opisy, relacje świadków, dokumenty, fotografie, czy prace artystyczne.
W ZWIĄZKU Z DECYZJĄ RZĄDU O ZAMKNIĘCIU MUZEÓW I PLACÓWEK KULTURY W POLSCE ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ KORONAWIRUSA INFORMUJEMY, ŻE MUZEUM AUSCHWITZ DO 31 STYCZNIA 2021 R. JEST NIEDOSTĘPNE DLA ODWIEDZAJĄCYCH.
ZACHĘCAMY DO SKORZYSTANIA Z WIRTUALNEGO ZWIEDZANIA
APEL O WSPARCIE FINANSOWE DLA MIEJSCA PAMIĘCI AUSCHWITZ